Cukrzyca a naczynia krwionośne. Poznaj powikłania mikro i makro naczyniowe

Cukrzyca jest chorobą naczyń krwionośnych, osłabia krążenie i niszczy tętnice i żyły. Wysoki poziom cukru we krwi nie jest bolesny, jednak już niewielkie podwyższenie cukru uszkadza naczynia krwionośne, które mogą prowadzić do zawału, amputacji i udaru. Cukrzyca jest ściśle powiązana z chorobami układu krążenia krwi. Poznaj mikro i makro powikłania cukrzycy.

Cukrzyca i hiperglikemia

Cukrzyca jest zespołem chorób u której podłoża leży hiperglikemia, która niszczy organizm. Aktualnie medycyna stosuje wiele metod, których celem jest obniżenie wysokiego stężenia cukru i wyhamowanie powikłań hiperglikemii. Głównym powikłaniem są uszkodzenia mikro i makro naczyń krwionośnych.

Mikronaczyniowe i makronaczyniowe powikłania cukrzycy

Diabetycy cierpiący na cukrzycę typu 1 mają charakterystyczne powikłania mikronaczyniowe, natomiast przy cukrzycy typu 2 dochodzi do powikłań makronaczyniowych, które dotyczą większych naczyń krwionośny, jak tętnice i żyły. Jednakże jest to ogólny podział, gdyż przy cukrzycy typu 1 również może dojść do powikłań makronaczyniowych.

Mikronaczyniowe powikłania cukrzycy

Cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne, przez które rozwijają się powikłania cukrzycy, jak nefropatia, retinopatia czy neuropatia cukrzycowa, które mogą mieć poważne konsekwencje. Narażeni na nie są wszyscy diabetycy, bez względu na czas trwania choroby. Tak samo na powikłania cierpią cukrzycy typu 1 jak i 2.

  1. Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa jest częstym powikłaniem uszkodzonych mikro naczyń krwionośnych, która może prowadzić do utraty wzroku. Ryzyko wystąpienia retinopatii, jak i innych powikłań cukrzycy wywołanych uszkodzeniami mikronaczyń krwionośnych zależy od stężenia wysokiego cukru we krwi i czasu trwania choroby.

  1. Nefropatia cukrzycowa

Nefropatia diabetyków jest w Stanach Zjednoczonych najczęstszą przyczyną niewydolności nerek. Rozwój nefropatii dotyka osoby chorujące na cukrzycę typu 1 i 2. Leczenie, tak samo jak przy pozostałych powikłaniach bazuje na pilnowaniu stężenia glukozy we krwi i zapobieganiu powikłaniom.

  1. Neuropatia cukrzycowa

Neuropatia cukrzycowa powoduje dysfunkcje nerwów obwodowych, w przeciwieństwie do innych powikłań cukrzycy, na predyspozycję wystąpienia mogą wpływać cechy genetyczne. Neuropatia może objawiać się na kilka sposób, jej wczesne rozpoznanie bywa trudne, o czym pisaliśmy w artykule poświęconym neuropatii cukrzycowej.

Jak cukrzyca niszczy naczynia krwionośne?

Cukrzyca wyrządza istotne zmiany w naczyniach krwionośnych, niszcząc je i przyczyniając się powiększania ich grubości. Wysoki poziom cukru podkręca tempo zmian miażdżycowych i stanów zapalnych, które zwężają średnicę sieci naczyń i zmniejszają przepływ krwi. Sieci naczyń krwionośnych są niezwykle istotne, gdyż dostarczają niezbędne składniki odżywcze i tlen.

Makronaczyniowe powikłania cukrzycy

Powikłaniem dużych naczyń krwionośnych jest narastający proces miażdżycowy, który doprowadza do zmniejszania średnicy naczyń, co przekłada się na zmniejszenie przepływu krwi. Cukrzyca podkręca tempo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, które mogą doprowadzić do choroby niedokrwiennej serca. Przy cukrzycy typu 2 występuje zazwyczaj zespół metaboliczny, który również przyczynia się do chorób krążenia krwi. Chorym zaleca się badania ciśnienia i poziomu cholesterolu i zaprzestania palenia tytoniu.

Celem przeciwdziałań wystąpienia powikłań mikronaczyniowych i makronaczyniowych należy pilnować poziomu stężenia glukozy we krwi, prowadzić aktywny tryb życia, trzymać prawidłową dietę, wykonywać badania zalecane przez lekarzy i monitorować organizm.

Poznaj zaawansowane naukowo skarpety w technologi zwiększania krążenia krwi:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>