Neuropatia cukrzycowa. Bóle neuropatyczne. Objawy i leczenie.

Jednym z głównych problemów diabetyków są powikłania w obrębie naczyń krwionośnych wywołane słabym krążeniem. Neuropatia cukrzycowa to bolesne powikłanie cukrzycy. W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, połowa z nich, czyli 1,5 mln osób cierpi na zaburzenie czucia w stopach, pieczenie skóry i drętwienie stóp. U niektórych chorych neuropatia wywołuje silny ból uniemożliwiający funkcjonowanie. Poznaj objawy, metody leczenia i łagodzenia dolegliwości neuropatii.

Neuropatia cukrzycowa – powikłanie cukrzycy

Neuropatia cukrzycowa to niestety najczęstsze powikłanie cukrzycy, której objawy występują już u 25% diabetyków, a ponad połowa diabetyków ma stwierdzoną neuropatię na podstawie badań neurologicznych, a w badaniach neurofizjologicznych już 90% diabetyków. Cukrzyca jest drugą na świecie po urazach przyczyną uszkodzenia nerwów.

Neuropatia cukrzycowa jest zespołem zaburzeń układu nerwowego, które wynika z powodu nieprawidłowo leczonej cukrzycy. Wysoki poziom stężenia glukozy we krwi wywołuje szereg uszkodzeń nerwów obwodowych w stopie. Jej początkowe rozpoznanie może być ciężkie, gdyż w początkowym etapie nie daje silnych objawów. Subiektywne odczucia stopy mogą być nieprawidłowe określane, gdyż objawy rozwijają się powoli i mogą być mylone z innymi chorobami.

 

Kiedy może wystąpić neuropatia cukrzycowa?

Na neuropatię cukrzycową może zachorować każdy cukrzyk, bez względu na typ cukrzycy. Mówi się, że choruje połowa osób przy cukrzycy typu 1 i połowa przy cukrzycy typu 2. Statystycznie neuropatia cukrzycowa najczęściej dotyka mężczyzn, już blisko 10% chorych na cukrzycę cierpi na neuropatię cukrzycową już po pierwszym roku od rozpoznania cukrzycy i ponad połowa diabetyków, którzy chorują dłużej niż 25 lat.  

Im dłużej choruje się na cukrzycę tym większe jest prawdopodobieństwo neuropatii cukrzycowej. Z racji, że objawy rozwijają się powoli i są z początku słabo odczuwalne, rozpoznanie może być trudne.

Neuropatia cukrzycowa stopy – Objawy

Neuropatia czuciowa wynika z zaburzeń nerwów obwodowych tkanek skórnych i mięśni. Objawy neuropatii najsilniej są odczuwane w nocy. Często dolegliwości stają się nie do zniesienia, spanie pod kołdrą może być uciążliwe i wywoływać wrażenie ciężaru. Do najczęstszych zaliczają się:

 • drętwienie i mrowienie stóp
 • bóle stóp
 • wrażenie igieł w stopach
 • zaburzenia czucia w stopach (tzw. skarpetkowe)
 • słabnięcie stóp
 • zaburzenia czucia dotyku, temperatury i bólu
 • wrażliwość na dotyk
 • uczucie elektryzującego bólu przy delikatnym otarciu
 • pieczenie skóry
 • otwarte, trudno gojące się rany
 • uczucie gorących lub zimnych stóp

Brak objawów nie świadczy o braku neuropatii. Może ona występować przy samym uczuciu drętwienia lub może nie powodować objawów. 

Chorzy na neuropatię tracą wrażenia delikatnego czucia temperatury, dotyku oraz wibracji. Gdy poziom nacisku powyżej 10 g jest zatracony istnieje duże ryzyko powstania owrzodzeń stopy.

Ponad 80% amputacji wynika z owrzodzeń lub skaleczeń stopy, jakie mogą być konsekwencją neuropatii cukrzycowej. Z powodu bardzo wysokiej śmiertelności i zachorowalności niezwykle ważne jest zapobieganie i leczenie neuropatii cukrzycowej. Osoby cierpiące na to powikłanie odczuwają elektryzujący ból, mrowienie i pieczenie stóp, mogą również odczuwać samo drętwienie stóp. Może się tak zdarzyć, że neuropatia nie daje żadnych objawów, dlatego diabetycy nie mogą lekceważyć braku objawów, gdyż nie wykluczają one neuropatii.

Neuropatia cukrzycowa – leczenie i zalecenia

Neuropatia cukrzycowa nasila się z czasem, jej tempo można spowolnić lub zatrzymać prawidłowym leczeniem cukrzycy i wyrównaniem poziomów glukozy we krwi. Leczenie neuropatii cukrzycowej głównie polega na wyrównaniu cukrzycy i łagodzeniu objawów, które różni się ze względu na występujące rodzaje neuropatii.  Ból należy leczyć właściwymi lekami uzgodnionymi z lekarzem, a dolegliwości można złagodzić noszeniem skarpet Reflexa®, które dedykowane są osobom cierpiący na neuropatię.

Zalecenia lekarzy przy neuropatii 

Osoby cierpiące na neuropatię obwodową powinni szczególnie pielęgnować i dbać o stopy.  Dbanie o stopy bazuje przede wszystkim na doborze odpowiedniego obuwia oraz skarpet, które zmniejszą ryzyko powstania owrzodzeń. W przypadku wystąpienia neuropatii należy konsultować z podiatrą. Leczenie przeciwbólowe może poprawić codzienne samopoczucie chorych. Noszenie skarpet zwiększających krążenie może przynieść ulgę.

Skarpety Reflexa® są zalecane przy neuropatii

Skarpety Reflexa® są jedynymi skarpetami, które mogą przynieść ulgę w dolegliwościach osób cierpiących na neuropatię, ponieważ mogą:

 • zwiększyć i poprawić krążenie krwi
 • zwiększyć dotlenienie komórek

Szybciej transportowana natleniona krew w stopie pozwala szybciej odżywić komórki i zregenerować tkanki. Skarpety przynoszą ulgę przy dolegliwościach neuropatii cukrzycowej dzięki zwiększonemu przepływowi krwi w stopie. Zalecane są wszystkim diabetykom celem uniknięcia powikłań, a także wszystkim osobom, którzy mają wrażliwe kostki, zimne stopy lub słabe krążenie.

Skarpety Reflexa® powstały, by pomagać leczyć stopy. Krążenie krwi w stopie zwiększa się już po kilku minutach noszenia skarpet, co potwierdzają badania kliniczne:

Poznaj modele skarpet bezuciskowych, które mogą Ci pomóc. Przy neuropatii zalecane są skarpety Reflexa® bezuciskowe lub podkolanówki.

Jeden komentarz

 1. Cukrzyca a krążenie krwi. Poznaj powikłania cukrzycy mikro i makronaczyniowe

  […] Neuropatia cukrzycowa powoduje dysfunkcje nerwów obwodowych, w przeciwieństwie do innych powikłań cukrzycy, na predyspozycję wystąpienia mogą wpływać cechy genetyczne. Neuropatia może objawiać się na kilka sposób, jej wczesne rozpoznanie bywa trudne, o czym pisaliśmy w artykule poświęconym neuropatii cukrzycowej. […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>