Stopa cukrzycowa jest groźnym powikłaniem cukrzycy, którego możesz uniknąć. Dowiedz się jak.

Stopa cukrzycowa jest groźnym powikłaniem cukrzycy, którego możesz uniknąć. Jak?

Stopa cukrzycowa jest bardzo poważnym powikłaniem cukrzycy, które dotyka już dziesięć procent diabetyków w Polsce. Powikłanie stóp cukrzycowych mogą mieć poważne konsekwencje. Już w samej Wielkiej Brytanii 100 pacjentów cierpiących na cukrzycę każdego tygodnia ma amputowaną stopę. Możesz zapobiec powikłaniom stopy cukrzycowej.  

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy, występuje dość często, gdyż już u 10% diabetyków. Statystyki zachorowalności na cukrzycę stale rosną. Prognozy nie są optymistyczne, gdyż przewiduje się, że już w 2030 roku chorych na cukrzycę w Polsce może być kilkanaście procent populacji, a więc i prognozy wystąpienia stopy cukrzycowej mogą być wyższe. Jednak należy wiedzieć, że można uniknąć powikłań stopy cukrzycowej. Prognozy ryzyka wystąpienia stopy cukrzycowej mogą być niższe.

Stopa cukrzycowa – przyczyny:

Stopa cukrzycowa powstaje w wyniku utrzymującego się przez dłuższy czas wysokiego stężenia glukozy we krwi, który powoduje uszkodzenie tętnic i naczyń krwionośnych. W wyniku tych uszkodzeń zmniejsza się ich elastyczność, a to z kolei powoduje zarastanie naczyń krwionośnych, co nasila miażdżycę. Gdy tkankom brakuje prawidłowego ukrwienia zaczynają się tworzyć zaburzenia i nieprawidłowości. Uszkodzenie naczyń krwionośnych powoduje zwiększoną lepkość krwi, przez co trombocytom trudno jest w takich warunkach się złączyć i tworzą się zakrzepy w stopie. Następują po tym niebezpieczne niedotlenienia tkanek. Poza wymienionymi, jest jeszcze zespół nerwów obwodowych, czyli neuropatia.

Stopa cukrzycowa – objawy:

Wyróżnia się dwa główne zespoły objawów stopy cukrzycowej. Jest to zespół stopy cukrzycowej:

 • Neuropatyczny (uszkodzenia obwodowego układu naczyniowego)
 • Niedokrwienny (słabe krążenie w stopie)

Ten pierwszy objawia się osłabieniem czucia w stopie, dużo słabiej odczuwa się ból, następuję tzw. Efekt skarpetki, przy równym uczuciu palenia, mrowienia i pieczenia w stopie. Osłabienie napięcia kości oraz mięśni wywołuje martwice oraz deformacje stopy.  Z kolei niedokrwienny zespół jest przewlekłym niedotlenieniem tkanek, które powodują ich obumieranie, objawem są skrzepy, wrzody, pęknięcia stopy, deformacje paznokci, sinienie stopy. Dla obu zespołów stopy cukrzycowej finalnym objawem jest wyniszczenie stopy, ból, infekcje i brak możliwości chodzenia. Dlatego, tak istotna jest profilaktyka i troska o stopy.

Jak dbać o stopy diabetyka, aby minimalizować ryzyko wystąpienia stopy cukrzycowej?

Zdrowe stopy diabetyka zależą głównie od wyrównywania poziomu cukru we krwi oraz pielęgnowania stóp.  Diabetycy mają szczególnie wrażliwe stopy, odczuwają mniejszy nacisk na stopy, aniżeli zdrowe osoby. W związku z tym powinni oni nosić przede wszystkim właściwe buty oraz specjalistyczne skarpety bezuciskowe. Stopy diabetyka powinny być szczególnie chronione przed przemoknięciem, zimnem oraz skaleczeniem. Do tej pory w Polsce nie było dostępnych skarpet medycznych, które mogą pomóc uniknąć powikłań stopy cukrzycowej. Na szczęście już są. Specjalistyczne skarpety medyczne Reflexa® Diabetic to najbardziej zaawansowane skarpety medyczne dla diabetyków.  Nie tylko posiadają profesjonalną konstrukcję i są antybakteryjne, ale zwiększają mikrokrążenie w stopie, dotleniają, odżywiają i regenerują tkanki, dzięki czemu mogą przywrócić zdrowie stopy. Pozostałe skarpety medyczne dla diabetyków dostępne na rynku nie zwiększają krążenia, mają tylko konstrukcję która nie blokuje przepływu krwi, skarpety Reflexa ® jako jedyne pomagają przywrócić zdrowie stopom dzięki innowacyjnej technologii zwiększania mikrokrążenia Quattroxy™.

Dlaczego skarpety Reflexa ® są najbardziej zaawansowanymi naukowo skarpetami dla diabetyków?

Skarpetki dla diabetyków dostępne na rynku istotnie różnią się od skarpet Reflexa, gdyż są to jedyne skarpety które zwiększają mikrokrążenie i dotlenienie komórek. Pozostałe skarpety medyczne są tylko bezuciskowe i antybakteryjne i mogą ewentualnie tylko regulować temperaturę.
 
Poznaj cechy, jakie mają najbardziej zaawansowane naukowo skarpety Reflexa ®
 • Bezuciskowa konstrukcja
 • Antybakteryjna powłoka AEGIS utrzymuje higienę stopy, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne oraz niweluje nieprzyjemne zapachy
 • Technologia Quattroxy™ sprawia, że ciepło emitowane przez ciało wraca do stopy
 • Zwiększają mikrokrążenie i natlenienie (mogą zwiększyć krążenie w stopie już o 20% w ciągu jednej godziny, jak udowodniły badania kliniczne)
 • Odżywiają komórki
 • Regenerują tkanki
 • Mogą przywrócić zdrowie skóry stopy
 • Niwelują ból
 • Zmniejszają dolegliwości
 • Przyśpieszają gojenie ran
 • Zapobiegają opuchnięciom i uczuciu ciężkich stóp
 • Utrzymują stopy w cieple
 • Regulują temperaturę stóp (gdy są zimne są ogrzewane, gdy są gorące są schładzane aby nie doprowadzić do przegrzania stopy)
 • Ultra płaski szew przy palcach nie wywołujący podrażnień
 • Celowo nie zawierają bawełny, która ma właściwości wychładzające stopy
 • Zapewniają najwyższy poziom pielęgnacji stóp diabetyka

Skarpety zalecane są diabetykom, a szczególnie osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2 oraz neuropatię, gdyż mogą pomóc zniwelować ból i odzyskać czucie w stopie. Zalecane są także wszystkim osobom, które mają wrażliwe, zmęczone, zimne stopy, cierpią na grzybicę czy artretyzm.

Skarpety są efektem 30 letniego doświadczenia włoskiego producenta Intersocks. Skarpety Reflexa ® są najczęściej kupowanymi skarpetami medycznymi wśród diabetyków na całym świecie, są zalecane przez lekarzy, gdyż są to jedyne skarpety, które mogą poprawić mikrokrążenie i w rezultacie przynieść pomoc stopom osób z wieloma problemami zdrowotnymi. Skarpety można kupić w aptece, sklepie medycznym lub bezpośrednio w sklepie dystrybutora skarpet Reflexa.

skarpety bezuciskowe damskie i męskie cienkie i grube podkolanówki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>