Bolą Cię stopy? Cierpisz na spuchnięte kostki? Masz codzienne uczucie zmęczonych stóp? Poznaj sposoby łagodzenia bólu stóp. Dowiedz się, jak profilaktycznie przeciwdziałać zmęczeniu stóp. Jeśli cierpisz na przewlekły silny ból stóp, nie ignoruj sygnałów i udaj się do lekarza, gdyż silne bóle stóp mogą być oznaką problemów zdrowotnych, jak chociażby neuropatia.
Ból stóp
Bolące stopy mogą być powodowane chodzeniem w niewygodnym obuwiu, mogą być konsekwencją kontuzji, a mogą być związane z przewlekłymi chorobami. Stopy stanowią filar ludzkiego ciała, dlatego od ich kondycji zależy stan całego organizmu, znajdują się w niej wszystkie zakończenia nerwowe, dlatego tak istotna jest właściwa pielęgnacja stóp. Kiedy dochodzi do dolegliwości i bólu stóp zaburzona jest nie tylko funkcja lokomocyjna organizmu, ale cierpi na tym cały nasz organizm. Najczęściej ból stóp jest odczuwany w dolnej części stopy, czyli na podeszwie, pięcie i palcach stóp.
Bóle stóp – przyczyny
Bolące stopy mogą występować z wielu powodów. Ból może wystąpić bezpośrednio z powodu urazów mechanicznych, bądź mogą być związane z problemami zdrowotnymi organizmu. Najczęstsze przyczyny bolących stóp wynikają z:
- chodzenia w niewygodnym obuwiu
- noszeniu uciskających skarpet
- kontuzji
- chodzeniu lub staniu przez długi czas
- przewlekłych chorób (cukrzyca, zwyrodnienia stawów)
- obrzęków kostki i stóp
- grzybicy i infekcji zapalnych
- zaburzeń nerwów, dny moczanowej, ucisku nerwów podeszwowych
- neuropatii obwodowych (zaburzenia czucia, mrowienie, pieczenie i silne bóle)
Bóle stóp, a grzybica i infekcje zapalne stóp
Często ból stóp jest powodowany infekcjami zapalnymi stopy oraz grzybicami. Bólu najczęściej towarzyszy swędzenie. W początkowym etapie rozwoju infekcji zapalnej lub grzybicznej pojawia się lekkie zaczerwienienie, a następnie na skórze pokazują się obrzęki. Celem przeciwdziałania infekcjom grzybicznym należy dbać o higienę stóp, unikać chodzenia na boso w publicznych miejscach i najlepiej nosić skarpety z powłoką antybakteryjną Aegis, która blokuje rozwój grzybów i bakterii.
Sposoby na bóle stóp
Z powodu istotnej funkcji, jakie pełnią stopy dla całego organizmu, nie powinno się bagatelizować żadnego bólu stóp. Osobom cierpiącym na przewlekłe choroby, infekcje i stany zapalne stóp lekarze przepisują zalecane leki i rekomendują stosowanie zabiegów i noszenie wygodnych butów i skarpet medycznych. Sposoby łagodzenia bolących stóp:
- noszenie wygodnego obuwia
- ćwiczenia mięśni stóp
- dbanie o właściwą higienę stóp
- zapewnienie odpowiedniej dawki odpoczynku stopom
- pobudzanie krążenia w stopach
- odpoczynek ze stopami uniesionymi do góry
- noszenie skarpet bezuciskowych Reflexa zwiększających mikrokrążenie stopy
Bóle stóp nie mijają od razu, istotna jest codzienna pielęgnacja, która pomoże złagodzić bóle stóp. Przy silnych bólach stóp, szczególnie przy neuropatii, której dolegliwości pojawiają się nocą zaleca się spanie w skarpetach Reflexa, które dzięki zwiększonemu krążeniu krwi przyczyniają się do regeneracji tkanek, a to może pomóc złagodzić codzienne dolegliwości.
Jak zapobiegać bólom stóp? Profilaktyka
Stopy są naszym fundamentem, a jeśli go zaniedbamy, stracimy dobre samopoczucie. Celem przeciwdziałania powstaniu bólu w stopach powinno się codziennie dbać o dobre warunki stóp.
- nie noś niewygodnego obuwia
- myj stopy codziennie i dbaj o systematyczne obcinanie paznokci
- jeśli stoisz lub siedzisz przez cały dzień – noś podkolanówki kompresyjne Reflexa, które eliminują zmęczenie i uczucie ciężkich nóg
- noś skarpety bezuciskowe cienkie lub grube Reflexa, które zapewniają najwyższy poziom pielęgnacji stóp przez całą dobę, stwarzają stopie idealne warunki, blokują rozwój stanów zapalnych i grzybów, zwiększają krążenie, regenerują tkanki, przywracają zdrowie skóry stopy, zmniejszają opuchliznę i obrzęki
Zostaw odpowiedź